6. LETNÉ SÚSTREDENIE

Karate tímu NALÍ Budmerice
Mošovce, Drienok

1. deň

V stredu 16. augusta 2017 sme ráno o 7.45 vyrazili na cestu k Turčianskym Tepliciam do Mošoviec. 26 budmerických karatistov si urobilo prvú zastávku na odpočívadle za Nitrou. Deti sa osviežili hrami na prelizkach, dospeláci kávou a pokračovali sme  po Kremnicu. Navštívili sme múzeum, mincovňu, mrkli, ako sa ťažilo zlato, vyrábali medaily, mince, vyrazili si pamätnú mincu, urobili si spoločnú fotku pri morovom stĺpe a pokračovali sme do rekreačného športového zariadenia Drienok. Po chutnom obede a ubytovaní sa sme sa prešli po veľkom areáli a okúpali sa. Na prvom tréningu o 15.30 sme sa najskôr spoločne rozcvičili. Potom sme sa rozdelili do 3 skupín. Jedna sa venovala nácviku kata Seičin a bunkai = využitiu techník v praxi. Druhá skupina makala kumite = športový zápas a kondičné prvky. Tretia skupina cvičila prvé kroky prvej kata s obranou a útokmi a kondičné hry. Po hodine a pol sme sa prezliekli z kimon do plaviek alebo kraťasov, po večeri zasa, a hrali sa v bazénoch, na preliezkach, na tráve bedminton alebo hádzali farebné krúžky na kolíky. Ani to takmer nikoho nezničilo a deti sa bavili až do neskorého večera na izbách. Som zvedavá, či vstanú ráno všetci na rozcvičku.

2.deň

Super. Až na dvoch všetci vstali včas. Podaktorí dokonca veľmi skoro, pretože mali chuť na ranný beh lesom. Po rannom behu a spoločnej rozcvičke sme sa posilnili rybacou nátierkou, zeleninou a čajom. O 10.00 sme na neďalekej lúke cvičili spoločne techniky na mieste i v pohybe. V druhej časti sme pokračovali ako v predošlom tréningu = cvičili sme v troch skupinách: kata pokročilí, kata začiatočníci a kumite. No a teraz? Niektorí sa čvachoria v bazénoch, niektorí hádžu krúžky na kolíky a ďalší debatujú, či počúvajú hudbu. Do obeda si skrátka každý užíva podľa toho, na čo má chuť. Po pečenom kuriatku so slivkami sa deti i dospeláci rozpŕchli do bazénov, na tenisové kurty, niektorí hrali bedminton no a zvyšok debatoval pri káve a nanukoch. O 15.30 boli však všetci vzorne nastúpení v kimonách na lúke. Kumiťáci sa po úvode presunuli k plaveckému bazénu, zhodili zo seba kimoná a trénovali vo vode. Medzi zaujímavé techniky určite patril kop mae geri vo výskoku s doskokom do vody. Malí katisti si zasa spestrili tréning zvieracou naháňačkou, triafaním do stromu, hádzaním lopty do šiškového kruhu a slalomom pomedzi ihličnany. Pokročilí katisti vytrvalo pokračovali v nácviku Seičinu a bunkai v tieni pod stromami.

3. deň

Ranný beh, spoločná rozcvička, tréning o 10.00 i o 15.30, medzitým a potom kolotoč, preliezky, kofolovo – vineový pong /= triafanie pingpongovými loptičkami do pohárov/, bedminton, tenis, lukostreľba, futbal, kúpanie sa, skákanie a šmýkanie do bazénov… no skrátka, deň plný aktivít, keď nám bolo spolu zasa veľmi dobre. V tento deň sme si dopoludňajší tréning spestrili i klubovými súťažami Silné ruky, Pevné brucho a Odvážny kamzík /= beh na rýchlosť a obratnosť/. Na večernom tréningu sme tým najlepším z nás odovzdali diplomy a každý dostal na pamiatku malú drobnosť s logom nášho klubu. Po večeri a večerných aktivitách sme sa zišli všetci okolo ohniska, nazbierali si suché drevo, založili oheň a opekali si dobroty. Tí, ktorí vládali, sa ešte hrali na preliezkach a tí so zrakom sokolím hrali pri nás bedminton.

4. deň

Aj v odchodový deň sme sa stretli ráno na rozcvičke a spoločne sa nabudili do sobotňajšieho dňa. Po raňajkách sme sa pobalili a o 9.30 sme vyrazili do Harmaneckej jaskyne. 45-minútový výstup strmým svahom bol naozaj dosť náročný, no podarilo sa nám všetkým vyšlapať svah až k jaskyni. Bola nádherná. Tá námaha stála za to. Hodinu sme mali čo obzerať. A viackrát sme v nej zažili prelet netopierov ponad naše hlavy. Sprievodkyňa nám povedala, že v Harmaneckej jaskyni žije až 10 druhov netopierov. Po občerstvení a zakúpení suvenírov sme to nasmerovali do Kováčovej. V kolibe Hron sme sa usalašili pri stoloch a objednali si, kto mal na čo chuť. Po obede a prezretí si okolia koliby sme sa rozpŕchli domov. Sme veľmi radi, že sme domov prišli všetci zdraví, že nám vyšlo opäť úžasné počasie a že nám bolo spolu skvele. A čo je super? Deti sa sťažovali na krátkosť sústredenia. Chceli by ho dlhšie.
Ja, ako predseda klubu som veľmi spokojná s priebehom sústredenia, s úrovňou tréningov, aktívnosťou všetkých karaťákov, so spoluprácou trénerov a dospelých členov, ktorí zabezpečili dopravu, pitný režim počas sústredenia, potraviny na opekačku, dozor detí… Ďakujem v mene všetkých zúčastnených trénerovi Miroslavovi Urgemu za vybavenie sústredenia i Obecnému úradu Budmderice za finančný príspevok na 6. Letné karate sústredenie klubu KT NALÍ Budmerice. Už sa tešíme na to, ktoré nás čaká o rok.

Share on FacebookShare on Google+